Kontaktní rodičovství s dvojčaty

Kontaktní rodičovství je vysoce kontaktní, citlivý a respektující způsob péče, o který nás připravila desetiletí rad o odtažité výchově. Nejdůležitější je vnímat podněty dítěte a správně na ně reagovat. Nejedná se o žádný nový styl výchovy, ale o dávný intuitivní a láskyplný způsob péče, který je založen na přirozených reakcích na potřeby našich dětí.

Dnes je již mnoho rodičů, kteří přijali kontaktní způsob péče o své děti, a stále jich přibývá. Pečují o děti s láskou, reagují na jejich potřeby, komunikují s nimi už v průběhu těhotenství, usilují o přirozený a harmonický porod, nepřetržitý bonding po porodu a dlouhodobé kojení na požádání, praktikují přirozenou hygienu nemluvňat, spí se svými dětmi v jedné posteli, reagují na jejich pláč a hledají jeho příčiny a také vychovávají děti s respektem a úctou.

Většina lidí si ale myslí, že praktikovat kontaktní rodičovství s dvojčaty není možné. Že je to příliš náročné na čas, pozornost i prostor a že třeba praktikovat bezplenkovou komunikační metodu plně není možné vůbec, nebo jen s vypětím všech sil. Chtěla bych vám ukázat, že tomu tak není! Nejen, že je to možné, ale naopak kontaktní rodičovství vám mnohé situace právě s dvojčaty může zjednodušit.

Nejen jedno miminko, ale rovněž dvojčata je možné donosit do spontánního a přirozeného porodu. Mít je u sebe, od narození je plně kojit a kojit je dlouhodobě na požádání až do přirozeného samoodstavení. Fungovat s dvojčaty můžete harmonicky podle jejich potřeb, nikoli na základě striktně postaveného režimu. Je možné s nimi praktikovat bezplenkovou komunikační metodu – plně nebo jen částečně, jak vám to bude vyhovovat. Lze i používat látkové plenky.

Dvojčátka je možné také od narození nosit v šátku či šátcích, později v nosítku a šátku. I s dvojčaty můžete spát všichni pohromadě a je to tak nejsnazší pro kojení, bezplenkovou komunikační metodu a hlavně pro klidný spánek vašich dětí i vás samotných. S dvojčaty je možné pracovat, studovat, cestovat, bavit se, zkrátka všechno, co budete potřebovat. Je škoda myslet si, že s dvojčaty život končí, že budete jen sedět doma, protože na nic jiného než péči o ně už nebudete mít čas.

Ano, samozřejmě je to věcí dobré organizace, pevnější vůle a hlavně svobodné mysli, že všechno jde dělat jinak, i když si okolí myslí opak a dává vám to najevo. Žijte, jak vám to vyhovuje, naslouchejte svým potřebám i potřebám vašich dětí a uvidíte, že všechno se dá zvládnout! A buďte si jisti, že se vám to ne dvakrát, ale stonásobně vrátí prostřednictvím spokojených miminek a úžasných dětí!

Neboť je opravdu důležité, jakou péči svým dětem věnujeme na počátku života, protože tím ovlivníme, jací dospělí se z nich stanou. A u dvojčátek platí všechno dvakrát. Jsem přesvědčena, že i život s dvojčaty může být spokojený, pohodový a můžete si ho užívat. Aspoň já to tak dělám, a to i navzdory svému okolí, které má tendenci nás spíše litovat, že nám život naložil mnoho. Kontaktní rodičovství je skvělý způsob, jak svým dětem lépe porozumět a díky tomu s nimi žít v harmonii.