Montessori praxe: Rovnováha a harmonie v mateřství

Irena Kubantová

Montessori je pro mne cesta, jak se napojit na sebe, tedy pak i na vztah s mužem a na samotné děti. Díky montessori pedagogice se učím pozorovat, vnímat, zkoušet a experimentovat. Přijímat lidi takové, jací jsou. Zkoumat příčiny, aniž bych se ptala proč. Montessori mě učí hledat a nacházet hranice v soužití se sebou, s partnerem, s dětmi. Montessori je pro mne cestou k rovnováze, cestou k sobě.

O čem bude video:
Na českých Facebookových skupinách věnovaných montessori pedagogice vídám, že se Montessori pedagogika dostala do bitvy o „správnou cestu v rodičovství“.

Jde o to, že věděcký obsah Montessori pedagogiky lze relativně snadno kategorizovat a popsat. To, co je nutnou další součásti montessori, není tolik vidět, o to méně lze popsat a už vůbec ne zachytit na sociálních sítích, je přesah práce Marie Montessori k láskyplnému přijetí dítěte takového, jaké je (aniž by matka ztratila sebe samu).

Na sociálních sítích totiž lze obtížně zachytit KLID a POHODU matky. Klid a pohoda matky je to, co tvoří MOŽNOST, že její role matky bude naplněná a děti budou převážně spokojené. Z pozice KLIDU a vnitřní POHODY totiž může žena vnímat svoje potřeby a rohodovat se k jejich naplnění. A pak vytváří HARMONII DOMA.

Povídat si tedy budeme o tom:
1) Co potřebuje dělat žena, která pečuje celý den o dítě/děti
2) Jak si všimneme, že roli matky „hrotíme“
3) Strach a stres v mateřství
4) Pocit viny
5) Zneužití práce Marie Montessori k obhajobě své role matky
6) Jak z toho všeho ven k harmonickému mateřství ( s / bez Montessori )?

Irena Kubantová

Jsem máma 3 dětí a už 7 let se věnuji Montessori metodě práce s dětmi a komunikaci mezi dospělými a dětmi. Vedu montessori dílničky pro rodiče a děti do 3 let, vzdělávám dospělé v praktické práci/hře s dětmi doma. Je to dřina a radost - vidím za sebou spokojenější a uvolněné mámy a táty a jejich děti. Myslím, že se učíme společně - žít v radosti a pochopení, naslouchání a vyslyšení, v podpoře i obětí.

www.montessori-praxe.cz