„Voňavé domečky“ pro předčasňátka

Eva Kopasová

V rámci konceptu „Cestou jemného doteku…“ vznikl minulý rok projekt „Voňavé domečky“, který se připravoval v Bratislavě na největší neonatologii v SR a letos se chystá jeho zavedení i na další neonatologie v Čechách.

Jeho podstatou je zavedení „Konejšivých doteků“, „Hlazení pěti srdcí“ a „Hedvábného hlazení“ spolu s prvky „Motýlích masáži pro předčasňátka“ na neonatologická oddělení, která významně pomáhají „spěchajícím miminkům“ při jejich náhlém a náročnějším vstupu do života. Šetrným a neinvazívním způsobem je podporovaný jejich tělesný, smyslový a emoční vývoj, ale i jejich celková vitalita. Táto něžná „komunikace“ zároveň zmírňuje děťátku účinky náročných podmínek neonatologického prostředí (přístroje, nemocniční šum a ruch, nepřítomnost rodičů …).

Důležitou součástí této voňavé péče je i květová esence Hlazení Duše Miminka s jemňounkou vůní Růže. S její pomocí připravujeme předčasňátkům v inkubátorech „Voňavé domečky“ tím, že jej po potřebné dezinfekci následně ještě hezky provoníme. Předčasňátka jsou vždy hlazeny „kytičkovými dlaněmi“, které je podporují na tělesné i emoční rovině. Vzniká tak blahodárné synergické působení jemného doteku s květovou esencí v pečujících dlaních.

Eva Kopasová

Je pro mě potěšením přinášet nové pohledy na dění v období zrodu nového života. Již 13 let působím v oblasti porodnictví a cítím, jak je velice důležité přinášet přirozené přístupy, která podporují ženy i novorozeňátka v tomto procesu.

Vedle aromaterapie, které se profesně věnuji 13 let a zavádím ji do českého porodnictví (na porodní sály, neonatologická odd., či do praxe soukromých porodních asistentek), jsem autorkou nových květových esencí ZROZENÍ, které významně pomáhají harmonizovat náš emoční svět, ale blahodárně působí i na tělesné rovině a i celkově vitalizují naši životní energii.

Je mým velkým přáním podpořit maminky a tatínky spěchajících miminek, které přišli dřív, jako byl jejich čas. Je to o veliké naději, kterou mají rodiče ve svých dlaních a srdcích. Ukazuji jim způsob, jako se mohou dotýkat svých miminek v inkubátoru a podpořit je a léčit na cestě „náročnějšího“ vstupu do života.

Své zkušenosti o léčivých dotecích jsem publikovala jako spoluautorka v odborné knize „Narodilo jsem se předčasně“ (Portál, 2009) a ve vydavatelství Maitrea mi vyšla v r. 2016 i samostatně kniha o jemných dotecích, Motýlích masážích a léčivých květových esencích pro nově narozená miminka pod názvem „Motýlí masáže pro novorozeňátka“.

www.zrozeni.com