Výchova a hranice  - Irena Kubantová

Hranice začnou dospělí dávat dětem, které se projevují nepřijatelně pro rodiče. V nepřijetí je ale nepochopení potřeb dětí. Děti se chovají tak, jak jim nastavuje okolí. projevují se v souladu se svým vývojem. Tedy: Děti nezlobí. Děti reagují na to, jak jsou milovány, jak jim jsou jejich rodiče schopní rozumět, jak jsou/nejsou schopní jim říct dost, jak jim připraví prostor, kde se děti pohybují.

Hranice staví rodič, aby dítě mohlo zažít maximální svobodu, kterou unese. Pro každé dítě bude míra svobody jiná. Je nutné nebrat obecné poučky, ale dívat se na konkrétní dítě a rodinu a hledat, jaké potřeby musí naplnit toto dítě, aby mohlo růst.

 

Irena Kubantová

Jsem máma 3 dětí a už 7 let se věnuji Montessori metodě práce s dětmi a komunikaci mezi dospělými a dětmi. Vedu montessori dílničky pro rodiče a děti do 3 let, vzdělávám dospělé v praktické práci/hře s dětmi doma. Je to dřina a radost - vidím za sebou spokojenější a uvolněné mámy a táty a jejich děti. Myslím, že se učíme společně - žít v radosti a pochopení, naslouchání a vyslyšení, v podpoře i obětí.

www.montessori-praxe.cz