Nošení dětí, vázání šátků - Hana Novotná

V rozhovoru s Hankou Novotnou si ve zkratce povíme zásady správného nošení a pokusíme se zodpovědět nejčastější otázky o nošení. Přiblížíme si vertikální polohu, rozdíly mezi pevným a elastickým šátkem, ergonomickým a neergonomickým nosítkem, jak mezi nimi správně vybírat, na co se zaměřit a na závěr videa budete moci shlédnout nejčastější úvaz "Kříž s kapsou uvnitř"s pevným šátkem.

 

Hana Novotná

Jsem především matka tří dětí. Povoláním pak předškolní a mimoškolní pedagožka se zaměřením na tělesnou výchovu, díky čemuž jsem několik let studovala psychomotorický vývoj dítěte od narození do předškolního věku. Aktivně nosím své nejmladší dítě a nošením dětí obecně se zabývám od roku 2009. Stalo se mou velkou vášní, proto se již několik let pohybuji v komunitě nosících maminek, snažím se jim být nablízku. Jsem aktivní členkou a adminkou řady nosících skupin, jak tuzemských, tak zahraničních, patřím mezi Poradkyně pro nošení. Také testuji šátky mnoha značek, vyznám se v materiálech a s tím souvisejících vlastnostech šátků na nošení. Ráda se o své zkušenosti dělím a pomáhám s výběrem či rozhodováním jiným maminkám.  

Mám dlouhodobé zkušenosti s lektorováním individuálních kurzů v různých institucích, momentálně spolupracuji pouze s Bránou k dětem. Těší mne být oporou jiným maminkám, vyslechnout je a nabídnout jim své zkušenosti. Učím úvazy na břicho, na záda, použití Ring Slingu nebo jen samotných RS kroužků. Nošení novorozeňátka či neposedného batolete. Poradím ohledně nošení dítěte v těhotenství a naučím k tomu vhodný úvaz. Vycházím z vlastních zkušeností a poznatků, ale také sleduji současné trendy v mezinárodní i české komunitě lektorů vázání šátku. Odbornou autoritou je pro mne Trageschule (komplexní síť kvalifikovaných poradců pro nošení dětí s certifikátem, původně založená v německu, nyní již mezinárodní). V listopadu 2016 jsem absolvovala Trageschule kurz pro odborníky, který se týká základů nošení dětí. Také jsou pro mne inspirativní stránky Anny Pohořálkové, etnoložky a matky čtyř nošenců, které slouží k podpoře nošení dětí - přirozeného pokračování devítiměsíčního nošení v děloze: Z břicha na břicho. Stěžejní je pak pro mě možnost opřít se o kvalifikované a odborné publikace či studie lékařů, jako je např. odbornice na biologii lidského chování Dr. Evelin Kirkilionis nebo ortoped Dr. Ewald Fettweis.